0544 256 36 71     0544 256 36 71
balkateknik@gmail.com     Talep Formu
0544 256 36 71     0544 256 36 71 7/24     balkateknik@gmail.com     Servis Talep Formu
Profesyonel Kombi Teknik Servisi!

Termostatik Vana Nedir, Nasıl Çalışır?

24 Nisan 2020     954 Görüntüleme

 

   Termostatik vana; kelime olarak “sabit sıcaklık vanası” anlamına gelen, radyatörlere ( petek ) veya havlupanlara monte edilen, bulunduğu ortamın sıcaklığına göre ısıtma devresini otomatik açıp kapatarak konforlu ısınma sağlayan merkezi sistem ve kombi elemanıdır. Kontrollü ve sabit ısınma sağlar.

TERMOSTATİK VANA NASIL ÇALIŞIR?

   Termostatik vana çalışma prensibi gayet basittir. Ortam ısısına göre içindeki mekanizmayı iterek, çekerek  vanayı açık veya kapalı konuma getirir. Bu sayede ortamın istenilen ısıda kalması sağlanır ve bu sayede konforlu ısınma sağlanır. %40 a varan enerji tasarrufu sağlar.

VANA ÜZERİNDEKİ NUMARALAR NE İŞE YARAR?

   Isıtılacak ortamın ihtiyacına göre termostatik vana kafası istenilen ısıya karşılık gelen numaraya getirilir. Numaraların kaç derece sıcaklığa karşılık geldiklerini gösteren tablo şu şekildedir.

TASARRUF EDER?

   Merkezi sistem için vazgeçilmez bir eleman olan termostad vana kontrollü şekilde ısınma sağladığından %40 a varan ısı tasarrufu sağlar. Otomatik By Passlı Kombi sistemlerinde kullanılanılan termostad vana burada da enerji tasarrufu sağlamaktadır.

TERMOSATİK VANA ÇEŞİTLERİ

   Köşe tipi ve dik tip olmak üzere iki çeşidi vardır. Köşe tipi Termostatik radyatör vanası standart peteklere takılır. Dik tip vana ise radyatör içerinde imal edilen ventil tapalara takılır.

TERMOSTATİK VANA MONTAJINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  • Mutlaka yatay ( yere paralel ) olacak şekilde montaj edilmelidir. Bunun amacı ısınan havanın vananın kafasında bulunan deliklerden geçmesini saplamak. Ortam ısısı hızlı bir şekilde algılanacağı için konforlu ısınma sağlanır.
  • Radyatör kapama yapılacaksa termosatatik vana kafası mutlaka dış ortamda kalacak şekilde kapama yapılmalıdır. Aksi takdirde kapatılan alan çabuk ısınacağından vana kendini otomatik olarak kapatacaktır. Buda ortamın soğuk kalmasına neden olur.
  •  Termostatik vanadan ses geliyorsa muhtemelen çekirdeğin içine pislik vb atıklar gelmiştir. Kesin çözümü petek ve merkezi sistem temizliğini yaptırmaktır. Ancak pratik olarak vana en yüksek ayara getirilerek kafası gövdeden ayrılır. Resimde görüldüğü gibi sivri vana parçasını sert bir cisimle hızlıca iteren ve bırakarak pisliğin atılması sağlanır. Bu işlem 5 ile 6 sefer tekrarlanır.

AVANTAJLARI,

  • Her oda için ayrı sıcaklık kontrolü sağlar.
  • Sabit oda sıcaklığı ve konforlu bir ısınma sağlar.
  • Aşırı ısınma olmadığından tasarruf sağlanır.
  • Toz yanması olamaz ve islenmeyi önler.
  • Katlar arası dengesiz ısınmayı önler.
  • Uzun süreli Kontrollü ısınma sağlar.

 BİLGİLENDİRME

   Balka Teknik İzmir’in tüm bölgelerine kombi teknik servis hizmeti sunmaktadır. Kombiniz ile ilgili yaşayabileceğiniz tüm problemleriniz için bir telefon kadar uzağınızdayız.

7/24 Teknik Servis Kaydı hizmeti sunan firmamız siz kombi kullanıcılarından gelen arıza taleplerine hızlı çözüm üretmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Geniş malzeme stoğumuz, eğitimli teknik servis personelimiz ile sürekli olarak hizmetimizdeyiz.

Firmamız yapmış olduğu tüm kombi onarımı işlemlerine 1 yıl garanti vermektedir. Firmamız'ın çözüm ürettiği arızanın tekrarlaması durumunda Balka Teknik servis personelimizin size bıraktığı servis formu'ndan bizleri 7/24 arayabilir, tekrar ücretsiz servis hizmeti alabilirsiniz.

ETİKET BULUTU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER