0544 256 36 71     0544 256 36 71
balkateknik@gmail.com     Talep Formu
0544 256 36 71     0544 256 36 71 7/24     balkateknik@gmail.com     Servis Talep Formu
Profesyonel Kombi Teknik Servisi!

Oda termostatı nedir, nasıl kullanılır, avantajları nelerdir?

24 Nisan 2020     849 Görüntüleme

Oda termostatı nedir?

   Oda termostatı, kombi vb ısıtma ünitelerinde kullanılan ve oda sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırarak oda sıcaklığını sabit tutmaya yarayan cihazlardır. Oda termostatları çalışma prensiplerine ve kullanım şekillerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu yüzden her oda termostatının her kombiyle uyumlu sağlaması söz konusu değildir.

On/off oda termostatı

   On/off oda termostatı, kombi vb. ısıtma ünitelerinin sadece ısıtma tesisatına giden suyunu kontrol etmektedir.Isıtma cihazlarının on/off termostat çıkışına bağlanarak kullanılmaktadır. On/off çalışan oda termostatları ile on/off çıkışı bulunan kombi ve ısı pompalarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Modülasyonlu oda termostatı

   Modülasyonlu oda termostatı, on/off oda termostatı gibi ısıtma tesisatına giden suyu kontrol edebildiği gibi kombiyi yazlık-kışlık moduna geçirme, tesisat ve kullanım suyu sıcaklıklarını oda termostatı üzerinden kontrol edebilme gibi özellikleri bulunabilir. Modülasyonlu oda termostatı satın alırken mutlaka kombi markanızın ürettiği oda termostatını almalı ve uyumluluk listesinde yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Modülasyonlu oda termostatları, kombi markalarının ürettiği kısıtlı modellerle uyumlu çalışarak bu özelliklere sahip olmaktadır.

Mekanik oda termostatı

   Mekanik oda termostatları, genleşme ve büzülme prensibiyle çalışan bimetal sensör ile oda sıcaklığını algılayıp açma kapama yaptırmaktadır. Bimetal sensör, bulunduğu ortamın ısınmasıyla genleşip yanındaki mekanizmaya temas ederek kombinize giden termostat uçlarını ayırmakta ve kombiniz kapanmaktadır. Tam tersi durumda yani ortam sıcaklığının düşmesi durumunda ise sensör, büzülerek termostat uçlarının köprülenmesi sağlamaktadır. Üzerinde ekran yer almadığı için ortam sıcaklığını gözle görmeniz mümkün olmamaktadır. Mekanik oda termostatının sıcaklık potunu sağa veya sola çevirdiğiniz bir noktada sensör mekanizmasında ‘TIK’ sesi duyulacaktır. Sesin duyulduğu noktada yer alan sıcaklık bulunduğu ortamın sıcaklığını yansıtmaktadır.

Dijital oda termostatı

   Dijital oda termostatları, yazılım kartı üzerinde bulunan sensör ve bileşenleri ile daha hassas ölçüm özelliğine sahip oda termostatlarıdır. Kablolu ve kablosuz modelleri bulunan oda termostatlarında haftalık program gibi tasarruf ve kullanıma yönelik özellikler de yer almaktadır. Oda termostatı asıl kullanım amacı tasarruf sağlamak olduğu için mekanik modellere göre dijital oda termostatı tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Kablosuz oda termostatı ve kablolu oda termostatı

   Kombi ile termostat arasındaki iletişim kablolu veya kablosuz olmaktadır. Kablolu oda termostatında, termostat ile kombi arasına kablo hattı çekilmektedir. Kablolu olduğu için oda termostatını başka bir odaya taşımanız mümkün olmayacaktır.

   Kablosuz oda termostatları ise genelde termostat (verici) ve alıcı olmak üzere iki üniteden oluşmaktadır. Oda termostatının alıcı ünitesi kombiye montajı yapılmakta ve kombi ile termostat arasındaki iletişim bu şekilde sağlanmaktadır. Kablosuz oda termostatlarında kullanılan bazı iletişim sistemleri ise şöyledir; Radyo frekansı (RF), Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth.

   Kablosuz oda termostatlarında evin içerisinde kablo hattı çekilmesine gerek kalmaz ve termostat evin her alanına götürülerek kullanılabilmektedir. Oda termostatları sadece bulunduğu ortamın sıcaklığını algılayarak tüm evi kontrol ettiği için, kablosuz olması size kolaylık sağlayacaktır. Gündüzleri oturma odasında, akşamları ise yatak odası veya çocuk odasında konumlandırılarak evin sıcaklığı bu odalara göre belirlenebilir.

Haftalık program nedir? Nasıl kullanılmalıdır?

   Haftalık program özellikli oda termostatları ile evinizin istenilen sıcaklık değerlerini önceden belirleyebilir ve ayarladığınız programa göre kombinize açma/kapama yaptırabilirsiniz. Kullanıcının uyku, evde ve dışarıda olma durumunuza göre kombinizi önceden programlayabilirsiniz.

   Evde bulunmadığınız veya uyku saatlerinizde istenilen dereceyi düşürmeli, evde bulunduğunuz ve uyanık olduğunuz saatlerde ise dereceyi yükseltmelisiniz. Evden kısa süreli uzaklaştığınızda kombiyi tamamen kapatmanız ve ev sıcaklığını 17-18°C ‘nin altına düşürmeniz durumunda tekrar ısıtmanız daha size maliyetli olacaktır.

   Uyku saatlerinde ve evden uzaklaştığınızda 17 °C, evde bulunduğunuz saatleri ise 22°C olarak ayarlayabilirsiniz.BİLGİLENDİRME

   Balka Teknik İzmir’in tüm bölgelerine kombi teknik servis hizmeti sunmaktadır. Kombiniz ile ilgili yaşayabileceğiniz tüm problemleriniz için bir telefon kadar uzağınızdayız.

7/24 Teknik Servis Kaydı hizmeti sunan firmamız siz kombi kullanıcılarından gelen arıza taleplerine hızlı çözüm üretmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Geniş malzeme stoğumuz, eğitimli teknik servis personelimiz ile sürekli olarak hizmetimizdeyiz.

Firmamız yapmış olduğu tüm kombi onarımı işlemlerine 1 yıl garanti vermektedir. Firmamız'ın çözüm ürettiği arızanın tekrarlaması durumunda Balka Teknik servis personelimizin size bıraktığı servis formu'ndan bizleri 7/24 arayabilir, tekrar ücretsiz servis hizmeti alabilirsiniz.

ETİKET BULUTU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER